Menu

Obec Pavlov a jeho okolí

17036.32km

 

Vinařské městečko Pavlov

Obec Pavlov leží na východním úpatí nejvyššího vrcholu Pálavy Děvína. Na začátku 15. století se městečko proslavilo tím, že se stalo největším vinařským společenstvím mikulovského panství.

Obec samotná je plna historických sklípků, z nichž některé mají dodnes barokní štíty. Ve vesnici tak sídlí na desítku vinařů a je zde široká možnost degustace. Na ochutnávku vín si také můžete zajít do obecní vinotéky, která je situována ve sklepech pod radnicí.

Kromě vína je Pavlov význačný také v archeologických kruzích. Byla zde objevena naleziště a exponáty, jež jsou datovány do období lovců mamutů. V květnu 2016 se zde také bude otevírat Archeopark Pavlov.

Přímo v městečku se sice nenachází koupaliště, ale pro milovníky přírodního koupání se dole pod obcí nachází Yacht Club Dyje. Zde si kromě vodních sportů můžete i zaplavat v novomlýnských nádržích, nebo si odpočinout na pláži. Vřele doporučujeme také ochutnat domácí zmrzlinu, kterou dělají v bufetu u kempu, nebo si zde dát výtečnou grilovanou rybu. Ve městě jsou také tři restaurace, cukrárna a hostinec.

Historické město Mikulov

Pár minut od Pavlova se nachází město Mikulov. První zmínky o něm pochází z roku 1173 a město samotě se pyšní mnoha kulturními památkami a historickým středem, kde najdete útulné kavárny a restaurace.

Jako většina pálavských měst, se i Mikulov pyšní vinařskou historií. Turisté zde pravidelně navštěvují Pálavské vinobraní, které každým rokem začíná druhý týden v září. Pro návštěvníky je zde vždy připravena pestrá kulturní nabídka a to od mistrovství ČR v rozeznávání vína, po degustaci u Obřího sudu na zámku. Více info zde.

Zajímavostí také je, že ve městě v minulosti žila největší komunita židů v Jihomoravském kraji. Dochovaly se zde různé památky židovské kultury, jako je synagoga či židovské lázně. Kdo má chuť objevovat více z tajemství židovského společenství, může si projít naučnou stezku židovskou čtvrtí, která má 14 zajímavých zastavení.

Při návštěvě města doporučujeme navštívit také například Dietrchinskou hrobku, nebo si udělat procházku na Svatý kopeček, k jeskyním Na Turoldu či na Kozí hrádek. Více o tipech na výlet v Mikulově si přečtěte zde.

Gurmánské město Klentnice 

Obec Klentnice je jedním z dalších klenotů Pálavy.Turisty je nejčastěji vyhledávaná pro gurmánské zážitky a to proto, že se zde nachází restaurace Café Fara. Tato restaurace se pyšní hlavně svými čerstvými a domácími produkty z Moravy. Nezapomeňte si zde dát také výbornou kávu a navštívit muzeum.

Jako i Pavlov, tak i Klentnice má svoji zříceninu. Ta se nazývá Sirotčí hrádek a je pozůstatkem hradu ze 13. století Na vrchol si lze udělat hezkou vycházku s podobně úchvatným výhledem jako na Dívčích hradech.

Ruina dostala název podle pověsti o rytíři Čičosovi, který byl členem templářského řádu. Příběh vypráví, že tento šlechtic zradil svůj řád a byl popraven i se všemi jeho služebníky. Zůstal po něm pouze syn, který byl pojmenován Orphan (sirotek) a ten byl této kruté pomsty ušetřen. Říká se však, že šílený duch Orphana dodnes jezdí na koni kolem hradu a hledá své rodiče.

Pálavské zajímavosti?

  • V Pavlove se natáčela většina scén ze známého seriálu Vinaři. Fiktivní obec Křetice, kde probíhal děj seriálu, je totiž ve skutečnosti právě obec Pavlov.
  • V blízkosti Pavlova se nachází vinařství U kapličky, kde se natáčel známý film Bobule.
  • Pokud někde nabízejí rozlévané víno z Pálavy, tak to z největší pravděpodobností žádná Pálava nebude. Výměra vinic je totiž celkem malá, takže nepředpokládejte, že vinaři budou „plýtvat“ na obyčejné sudové víno.
  • Pálavské víno se honosí tím, že je sladké. Ale pozor! Nemusí to tak být pokaždé!
  • Pálava patří k místům, které na našem území nejdéle osídleny. Důkazem budiž nález Věstonické venuše.
  • Pálava je vyhlášená jako ptačí oblast. K vidění je zde čáp bílý, orel mořský, včelojed lesní či různé druhy strakapouda.

Lužní
692 01, Pavlov
Czech Republic

GPS
4852398
16671474

Contact

Přidej komentář

Tvoje e-mailová adresa nebude publikována

*